Może pośród nich znajdziesz odpowiedź
na intrygujące Cię problemy.

Czy można wyleczyć się całkowicie z Colitis ulcerosa?

Stosowałem wiele różnych metod leczenia tej choroby, różne diety, kuracje ziołowe, bioenergoterapeuci, miejsca cudownych uzdrowień i nic.
Jeżeli ktoś został trafnie zdiagnozowany i choruje na colitis ulcerosa, to szanse na wyleczenie są żadne. Wyjątek stanowi całkowite usunięcie jelita grubego. Na dzień dzisiejszy choroba jest nieuleczalna, w związku z tym nawroty tej choroby są nie uniknione. Niektórzy stosują najrozmaitsze kuracje, po których czują się dobrze i występuje długi zanik tej choroby. Ja też miałem siedem lat przerwy i myślałem, że już jestem zdrowy i wyleczyłem się z choroby. Było inaczej. Może zbyt szybko wyciągane są wnioski. Tu trzeba dużo czasu, żeby mówić o wyleczeniu się z Colitis Ulcerosa, o ile w ogóle jest to możliwe.

Czy chorobę można leczyć w domu?

Chorobę można leczyć w domu, ale pod warunkiem stałego kontaktu z lekarzem, który potrafi leczyć tę chorobę. Z mojego i znajomych doświadczenia wiem, że gdy choroba wejdzie w stadium ostrego stanu, to już nie można jej powstrzymać. Można co najwyżej złagodzić jej objawy, poprzez odpowiednią dietę i stosowane leki. Cały cykl choroby trzeba przejść. Najważniejsze, aby nie dopuścić do ostrego stanu. Żeby zapobiec, należy w odpowiednim momencie odpowiednio zwiększyć dawkę podstawowego leku oraz wprowadzić dodatkowe leki i zmienić dietę. W przypadku zaostrzenia się choroby, dalsze leczenie należy odbyć w szpitalu.

Czy można uprawiać sport?

Myślę, że do tego problemu należy podejść indywidualnie. Pomimo choroby przez 6 lat uprawiałem intensywnie sport. Wydaje mi się, że dzięki temu udawało mi się znacznie szybciej odzyskiwać ogólną sprawność. Uważam, że pomimo choroby powinniśmy starać się żyć normalnie. Uprawianie sportu nie powinno wpływać na stan choroby, pod warunkiem mądrego i rozważnego podejścia do problemu.

Czy dietę, którą opisałem mogą stosować wszyscy chorzy na colitis ulcerosa?

Uważam, że nie ma uniwersalnej diety, którą mogli by wszyscy stosować. Oczywiście są pewne generalne zasady i stosowanie ich umożliwia osiągnięcie sukcesu w leczeniu. Dietę każdy chory powinien wypracować sobie sam. Co szkodzi innym, tobie może nie szkodzić i odwrotnie. Diety książkowe są bardzo potrzebne tym, którzy zetknęli się po raz pierwszy z chorobą i nic nie wiedzą na temat odżywiania się. Dietę, którą stosuję wypracowałem przez lata, ale gdybym ją szczegółowo opublikował na stronie to wywołałaby ona dyskusję wśród chorujących i leczących. Wiem doskonale co mi szkodzi a co nie, ale jak każdy człowiek i ja również lubię sobie zaszaleć i zapomnieć o diecie, co oczywiście nie wychodzi mi na zdrowie.

Czy osoba chorująca na Colitis ulcerosa, może zachorować na nowotwór?

Z informacji, które posiadam zachorowalność na nowotwory w grupie osób chorujących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest bardzo niewielka. W publikacjach medycznych, można znaleźć informacje na ten temat. Według niektórych badań medycznych jest to w granicach 0,5% do 3% w stosunku do ogólnej liczby chorujących na tą chorobę. Pamiętam rozmowę z jednym z lekarzy Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, gdzie zadałem pytanie dotyczące rozwoju nowotworów w przypadku mojej choroby i uzyskałem podobną odpowiedź jak wyżej.

 
     
Copyright © 2009 Alfred Borysewicz