PRZEBIEG CHOROBY
WRZODZIEJĄCE ZAPALENIE JELITA GRUBEGO

Na wrzodziejące zapalenie jelita grubego chorują osoby już w wieku 13 lat i starsze. Spotkałem również osoby powyżej 60 roku życia, które wcześniej nie chorowały, a choroba ujawniła się dopiero w tym wieku. Co ciekawe, w przypadku dwóch osób choroba pojawiła się gdy przestali palić papierosy. Wcześniej palili przez całe swoje życie. U niektórych znajomych w tym wieku, przebieg choroby był stosunkowo łagodny. W jednym przypadku, osoba dodatkowo chorowała na cukrzycę. W trakcie leczenia, wystąpiły bardzo poważne komplikacje, czego efektem był zgon. U innej osoby długo zwlekana operacja usunięcia jelita, z powodu przetok, zakończyła się również tak samo. Widzimy jak bardzo poważne mogą być komplikacje i czym mogą się zakończyć.

Początek choroby jest zwykle bardzo łagodny i trudny do zdiagnozowania. Zwykle rozpoczyna się od wzdęć, częstych gazów. Początkowo, może nawet nie występować biegunka. Później pojawia się ona, a z czasem dochodzą niewielkie ilości krwi. Ilość krwi jest tak niewielka, że można ją w oddawanym stolcu przeoczyć. Stan ten może trwać bardzo długo, rok a nawet i więcej. Przez ten cały okres dochodzi do wzdęć, częstych gazów i pojawiającego się śluzu. W tym czasie, możemy nawet czuć się całkiem dobrze i nic nie zapowiada tego co może się wydarzyć.
W pewnym okresie mogą nasilić się biegunki i krwawienia. Krwawienia mogą mieć charakter niewielkich skrzepów jak również smug świeżej krwi na stolcu. Krew, może także pojawić się tylko z domieszką śluzu. W tym czasie, może pojawić się podwyższona temperatura powyżej 370C. Jest to sygnał, że zaczyna się zaostrzać stan choroby i wchodzimy w niebezpieczny jej przebieg.

Zaostrzeniu choroby towarzyszą mdłości, bóle brzucha i brak apetytu. Rozpoczyna się utrata ciężaru ciała. Pomimo wprowadzenia leków do leczenia, stan zdrowia nie ulega poprawie. Od momentu pojawienia się wyraźnych objawów choroby do silnego zaostrzenia, może minąć miesiąc. W tym czasie pojawiają się bardzo częste biegunki z krwią. Ilość ich może dochodzić nawet do 24 na dobę. Praktycznie nie opuszcza się toalety.

Mogą pojawić się dodatkowe objawy takie jak: silne bóle stawów, wymioty, owrzodzenia na skórze, zmiany śluzówki jamy ustnej i wysoka temperatura dochodząca nawet do 400C. Całości towarzyszy silne wychudzenie i bardzo duże osłabienie organizmu. Może dojść do takiego momentu, że nie będziemy wstanie dojść o własnych siłach do toalety. Biegunki w tym czasie przybierają formę dużego krwotoku i mamy wrażenie, że załatwiamy się samą krwią. Pomimo zażywania odpowiednich leków przepisanych przez lekarza specjalistę i stosowania diety lub leczenia w szpitalu, ostre objawy choroby mogą utrzymywać się jeszcze przez miesiąc czasu i dłużej.

W tym czasie należy uzbroić się w wielką cierpliwość. Jeżeli w tym okresie nie wystąpiły poważne powikłania np. perforacja ścianki jelita grubego lub inne objawy, to po drugim miesiącu objawy powinny złagodnieć. Zmniejszyć się powinny ilości załatwień jak również ilość wydalanej krwi. Temperatura stopniowo w ciągu miesiąca powinna powoli opadać. W trzecim miesiącu, w moim przypadku następowała poprawa stanu choroby. Pomimo pierwszych formowań stolca, niewielkie ilości krwi jeszcze występują. Stan kondycji naszego organizmu jest na tyle zły, że mamy problemy z poruszaniem się. Starajmy się powoli poruszać o własnych siłach. Spróbujmy sami wykonać podstawowe czynności higieniczne. Uwierzmy, że będzie lepiej.

W sumie, prawie zawsze ostry stan choroby trwał trzy miesiące od pojawienia się wyraźnych objawów do dość dużego ich zaniku. Później odpowiednia dieta dużo wypoczynku prowadziła do wzrostu wagi ciała i poprawy ogólnej kondycji. Często dojście do ogólnego dobrego stanu, trwało dwa miesiące i więcej. W tym czasie mogą wystąpić zaparcia, które powodują niewielkie krwawienia podczas załatwiania się. Jest to efektem stosunkowo dużego zmniejszenia średnicy i osłabienia ścianek jelita na skutek przebytej choroby. Z biegiem czasu, następuje częściowe poszerzenie światła jelita grubego i ustąpienie tych objawów. Częstotliwość załatwiania się utrzymuje się średnio na poziomie trzech dziennie. Może ona ulec zmianie, w zależności od ilości spożywanego pokarmu lub stosowanej diety. Czas wyciszenia choroby może trwać dość długo. Najdłuższa przerwa, którą miałem trwała aż siedem lat. Niestety nawroty są nieuniknione i mogą wystąpić również wkrótce po ustąpieniu choroby.

PRZEBIEG CHOROBY OPISAŁEM NA PODSTAWIE
MOICH WŁASNYCH DOŚWIADCZEŃ I SPOSTRZEŻEŃ

ALFRED BORYSEWICZ

 

 
Copyright © 2009 Alfred Borysewicz